Проповіді та статті

Не дайте себе обдурити: Церква про астрологію

Все більше набирає популярності захоплення гороскопами, які, нібито, повинні чітко розкласти по поличках життя, підказати, з ким дружити, кого любити, як вести себе на роботі, вдома, чи варто вступати в шлюб найближчим часом і т.д. Може справжній християнин наївно визнавати, що його життя залежить від зірок або інших небесних сил, а не від нього самого і Божого Провидіння?

2016-02-08-asta-02

Астрологія вже далеко не перший рік є одним з найбільш поширених елементів сучасної культури. Згідно зі статистикою, 55% поляків читають гороскопи і 46% стверджують, що серйозно відносяться до тієї інформації, яка там дається, керуються нею у своєму житті. У Росії 52% населення цікавляться прогнозами астрологів. У Білорусі цифри тих, хто захоплюється гороскопами, приблизно такі ж. А попит, як то кажуть, народжує пропозицію, тому більшість друкованих видань залишає на своїх сторінках місце для «параду зірок», багато телеканалів і радіостанції не шкодують ефірного часу, щоб розповісти, що чекає найближчим часом «стрільців», «близнюків», «левів» і т.д.

Однією ногою в печери

 Чому в XXI столітті, коли наука і технології досягли високого розвитку, гороскопи користуються такою популярністю, що деякі люди не уявляють без них свого життя? Раніше вважалося, що астрологію, нумерологію, різного роду ворожіння тощо практикують неосвічені люди, які таким чином намагаються пояснювати собі те, чого не розуміють. Сьогодні ж трапляється так, що людина, яка має вищу освіту, а іноді і не одну, починає свій тиждень «чтивом», де зірки йому щось пророкують і пропонують. Дуже правильно про цей парадокс сказав доктор Рафал Вишневський, соціолог з університету кардинала Стефана Вишинського: «Людина XXI століття однією ногою стоїть на Місяці, а другу все ще тримає в печері. Звичайно, люди, які звертаються до гороскопів, стверджують, що не трактують їх серйозно, адже відносять себе до людей релігійних. Але чому ж багато хто з них тоді вішають біля хреста підкову "на щастя", чому читають Євангеліє, а після - гороскоп на найближчий тиждень?» Доктор Вишневський пояснює, в чому криється феномен популярності астрологічних прогнозів. Вчені називають його «ефектом гороскопу», або «ефектом Барнум». Він полягає в тому, що деяким людям здаються влучними описи їх власної індивідуальності, а насправді - це загальні характеристики, які властиві великій групі людей. І чим більше узагальнено подається інформація в гороскопах, тим більше людей сприймає її як справжню. Іноді трапляються ситуації, коли особа, що вірить в гороскопи, починає таким чином будувати своє життя, так міняти свої дії, щоб відповідати тому, що написано в прогнозі астролога. Однак найсмішніше, як зазначає Вишневський, що інформація, яка подана в гороскопах, в основному не має нічого спільного з зірками, планетами, якимись астрологічними обчисленнями, а банально залежить від настрою і гумору журналіста, який відповідає за цю тему в редакції.

Чому Біблія і Церква засуджують гороскопи?

«Неможливо співвіднести з християнською вірою надію на те, що доля людини начебто залежить від зірок або від інших небесних сил. Гороскопи просто спекулюють на людській цікавості, на бажанні дізнатися про те, що чекає в майбутньому, - зазначив в одному зі своїх пастирських листів єпископ Олександр Кашкевіч. - Часто віра в гороскопи стає фундаментом для нового язичницького руху, прихильники якого говорять про "космічну енергію", практикують ворожіння, викликають духів. Вони вірять в переселення душ і інші речі, які суперечать християнській вірі. Це - рух, який називають ще світоглядом "нового століття", є мішаниною буддизму, індуїзму, каббалістики і примітивного язичництва. Його послідовники часто використовують християнські поняття, надаючи їм іншого змісту». «Така доктрина, яка наполегливо пропагується деякими засобами масової інформації, суперечить вченню Церкви», - підкреслив ієрарх. Напевно, важко буде сперечатися з висловлюванням, що кожен, хто читає гороскопи і в них вірить, вважає Христа обманщиком, і навпаки, кожен, хто вважає, що Ісус - це Правда, буде ставитися до гороскопів як до брехні. Чому? Згідно з Євангелієм, навіть волосся на нашій голові вже полічені, і нічого без волі Отця не може з нами статися. Тому: або вірую в Боже Провидіння, в те, що через молитву і роботу над собою можу випросити для себе та інших потрібні ласки, або вірю в те, що Господь тут взагалі ні при чому, а майбутнє залежить виключно від того, як зійшлися зірки. Одне з іншим немає нічого спільного, тому віра в гороскопи - це злочин проти віри в Бога. Катехизм Католицької Церкви засуджує астрологію, підкреслюючи, що вона суперечить вірі в абсолютне панування Бога над нашим життям.

«Звернення до гороскопів, астрології, хіромантії, тлумачення символів і доль, феномена передбачення, звернення до медіумів приховують за собою бажання отримати владу над часом, над історією, і в кінцевому рахунку над людиною, і одночасно прагнення зробити близькими собі якісь окультні сили», - йдеться в Катехизмі.

Одночасно відзначається, що «Бог може відкрити майбутнє Своїм пророком чи іншим святим. Проте, справедлива християнська поведінка полягає в тому, щоб з довірою віддавати себе в руки Божого Провидіння в тому, що стосується майбутнього, і відмовитися від будь-якої нездорової цікавості з цього приводу». Не зірки керують світом, але всемогутній, добрий і милосердний Бог, Який все створив і послав свого Сина, щоб Він відродив, зцілив - духовно й фізично і врятував цей грішний і беззаконний світ. I те, що ми повинні знати про майбутнє світу і людства, Бог явив нам через Свого Сина Ісуса. Багато Христос нам сказав про це? Трохи і чимало - а рівно стільки, скільки нам необхідно знати. А якщо тебе, дорогий читачу, хтось запитає, під яким знаком зодіаку ти народився, не будеш проповідувати довгих нотацій на цю тему, а просто скажи: «Під знаком Голгофського Хреста. А ти?»

Джерело: catholic.by