Новини Публікації

Пройдімо разом шлях Великого посту

Не збирайте собі скарбів на землі, де міль і хробаки нищать і де злодії підкопують і крадуть. Збирайте собі скарби на небі, де ні міль, ні хробаки не точать і де злодії не проломлюють стін і не крадуть. (Мт. 6, 19-20)

З досвіду спільного молитовного життя Церви, відомо, що час Великого посту є особливою нагодою до примирення з Богом. Важливо кожному особисто пережити цей період, як своє приготування до Христових страстей і розп'яття, а найголовніше – до Його Воскресіння, промовляючи увесь час разом із благорозумним розбійником: «Пом'яни мене Господи, коли прийдеш у Царстві твоїм».

Такій настанові спонукають зокрема й усі Великопосні богослужіння протягом будніх днів цього періоду, а суботи й неділі – загалом залишаються такими ж як і протягом цілого року, окрім деяких особливостей.
Тому, для якомога кориснішого та повноцінного здійснення посту, існує потреба для вірних, по змозі більше єднатися у спільній молитві Церкви, окрім своїх приватних духовних практик, – відчувати спільне духовне дихання Церкви та єдиним серцем і устами зі співбратами у Христі пройти цей шлях.

У нашій парафії св. свщмч. Йосафата Кунцевича в тій же мірі можемо єднатися разом у молитвах чи інших духовних ініціативах, щоб час Посту пережити як одна спільнота. З такою метою варто тут відзначити основні Великопосні практики, щоб наші вірні могли повноцінно користати з них:

 • Усі богослужіння будніх днів  а також субот й неділь відбуватимуться за чинним розпорядком;
 • Сповідь. Християнин сповідається щоразу, як чує важкі гріхи; а щоб совість не зачерствіла й не зробилася глухою - бажано сповідатися не менше ніж раз в місяць. Варто кожному з нас окремо звернути увагу на час відведений для Сповіді. Також просимо усіх - покличте священика для Сповіді до ваших домівок, якщо проживаєте разом зі старенькими чи немічними родичами, що не можуть самостійно прийти до Сповіді. Маючи намір посповідатися, пам'ятаймо про необхідність належного підготування до Таїнства Сповіді – зокрема, пригадаймо п’ять умов доброї Сповіді.
  Також, окремої уваги варті особливі великопосні богослужіння:
 • Покаянний канон св. Андрея Критського – служимо у перший тиждень та четвер п'ятого тижня Великого посту;
 • Великопосні Вечірня й Утреня – які містять у собі багато молитов, що спонукають нас до покаяння;
 • Літургія Передосвячених Дарів. Беручи до уваги особливий зміст будніх днів Великого посту, які позначені темою покаяння й оплакування своїх гріхів – що не є співзвучним з радістю святкування Святої Трапези (звершення Євхаристії). В той же час, щоб не залишити вірних на шляху посту без причастя Святих Дарів – властиво існує Літургія Передосвячених Дарів, на якій без звершення Анафори, все ж уділяється вірним Причастя, попередньо збережене з недільної Літургії (звідси й назва – Дари, що освячувалися попередньо). Така Літургія є гармонійно інтегрована у Вечірню, тому й здійснюється зазвичай ввечір. Детальніше про Літургію Передосвячених Дарів: Катехизм УГКЦ: 393, 394, 401, 402.
 • Сорокаусти. Це великопосне моління Парастасу за усопших наших парафіян й рідних. Звершуватиметься у нашій парафії двічі на тиждень (середа й субота).
 • Хресна дорога. Властивим періодом спомину страстей – хресної дороги Спасителя є Страсний тиждень, тоді як шість тижнів Великого посту мають окрему тематику – застанову над покаянням, навернення з гріхів й примирення з Богом, що виражається в окремих богослужіннях.
  Однак, беручи до уваги місцеву «галицьку» традицію та той факт, що загалом кожна п’ятниця протягом цілого року є спомином Христового розп’яття – ми також звершуємо у п’ятниці Великого посту роздуми над Хресною дорогою. Існує традиційна у нас загально відома редакція 14 стацій-роздумів Хресної дороги, хоча вартими уваги й корисними є й інші редакції.
 • Молитовне читання Святого Письма (Lectio Divina). У нашій парафії практика спільного читання й роздумів над Святим Письмом була круглорічною до встановлення карантинних обмежень. Тепер починаючи Великий Піст, використовуємо це як час для відновлення читання Божого Слова й запрошуємо єднатися наших парафіян, нехай Піст стане для відновлення доброї практики. Час проведення: щочетверга, о 19:00;
 • Моління Псалтиря за припинення пандемії. Це особлива молитовна ініціатива у нашій парафії, що буде здійснюватися у будні дні Великого посту (з 16.03), о 22:00 в онлайн-режимі (трансляція на Facebook сторінці Парафії). Така ініціатива створена як нагода до спільного єднання в молитві з особливим наміренням – припинення пандемії й оздоровлення недужих. Очевидно, що багато з нас мають різноманітні добрі приватні молитовні практики, в той же час хочемо запросити до єднання у спільній молитві Псалтиря. Кожного дня молимося по одній Катизмі із Псалтиря.
 • Варто також окремо згадати особливі богослужіння Страсного тижня. Про них детальніше пізніше.

Збираючись разом на молитву у храмі, памятаймо також і про карантинні заходи безпеки. Для більшості молитовних ініціатив, також буде здійснюватися онлайн-трансляція на Facebook сторінці Парафії.

Почнім радісно час посту! Віддавши себе духовному подвигові, очистьмо душу, обмиймо тіло і стримуймося в їжі, і від усяких пристрастей, насолоджуючись духовними чеснотами. Зростаючи в них любов'ю, сподобимося всі побачити всечесну страсть Христа Бога і, радіючи духом, святу Пасху. (Посна Тріодь, Понеділок першого тижня Чотиридесятниці, стихира Вечірні).

З молитвою,
ієр. Тарас Ляшок